Poznáváme studijní prostředí v partnerské škole v Lotyšsku

en-fundedbytheeu-rgb-monochrome.png (57 KB)Minulý měsíc, ve dnech 17. až 28. dubna 2023, se čtyři učitelé se šesti žáky naší školy zúčastnili krátkodobé mobility ve Střední umělecké škole hudby a designu ve městě Liepāja v Lotyšsku (Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskola (lmmdv.edu.lv), a to v programu Erasmus+; projekt č. 2022–1-CZ01-KA122-VET-000074241. Tato mobilita byla realizována obory děv, obuv a keramika.

Naše hostitelská škola nám poskytla praktický program na oborech designu keramiky, oděvů, kůže a textilu, kde si naši žáci vyzkoušeli praktické dovednosti při modelování, navrhování a práci s materiály. Též se zdokonalili v kresbě a malbě a v dílně se naučili pracovat se sítotiskem a grafikou.

V programu keramického designu se seznámili s místními formami keramiky, vytvořili pepřenky a solničky, naučili se vyrábět pastu Raku pro glazování a vypalování. V programech designu kůže a textilních výrobků se učili designérské tvorbě a sítotisku na textil, vyšívání, různým technikám plstění, vtlačování do kůže, vyráběli opasky a náramky, učili se technice knižní vazby.

Obě školy si vyměnily zkušenosti a podělily se o příklady dobré praxe v projektovém řízení a realizaci, diskutovaly a porovnávaly organizaci a řízení vzdělávací práce, průběh výuky, zkouškový proces a požadavky i stínování v hodinách angličtiny.

Ve dnech 24. dubna až 28. dubna k našim kolegům přibyl jeden pedagog anglického jazyka a dva vyučující grafického designu ze St. Vincent de Paul Lycea ve francouzském Bordeaux a dva učitelénavrhování oděvů z Regionální střední odborné školy z města Le Chambon-Feugerolles (Regionální Lycée Professionnel Adrien Testud).

Všechny školy 24. dubna prezentovaly své vzdělávací programy, organizaci pedagogické práce, tradice a akce, sdílely příklady dobré praxe ve středním odborném školství a diskutovaly o dalších možnosti spolupráce a rozvoje nových projektů v rámci projektů Erasmus +, KA1 a KA2.

Naše pedagožky se v Liepaji zúčastnily „stínování“ (job shadowing) na oborech odívání, zpracování textilií a kůže a keramika a společně s našimi žáky a kolegy z francouzských škol navštívily místní oděvní firmy Liepaja: „Maddele concept", „Wooly organic" a „Twinkle Twinkle“.

Všem učitelům lotyšské střední školy děkujeme za vřelé přivítání, sdílení svých zkušeností a zajímavou praktickou výuku. Zvláštní poděkování patří pedagožkám účastnícím se mobility: Evě Blahůškové, Jitce Langerové a Bronislavě Zatloukalové za sdílení teoretických i praktických dovedností a zkušeností ze svých oborů a načerpání nových poznatků na hostitelské škole, které plánují předat žákům naší školy.

Spolupráce s naší hostitelskou školou se ukázala být přínosná pro obě školy a z tohoto důvodu posílá hostitelská škola tři pedagogy a sedm žáků, aby opět v rámci programu Erasmus +, projektu KA1 realizovali krátkodobou mobilitu u nás.

  Prosím čekejte...