Brno Art Week 2026

Jako každý rok jsme i letos se studenty vyrazili na Brno Art Week, oblíbený festival vizuálního umění, za jehož organizací stojí Katedra umění a tvorby Masarykovi univerzity. 

Naši cestu jsme zahájili „rozehřívačkou“ ve Fait Gallery. Vzhledem k tomu, že galerie v těchto prostorech ukončuje svůj provoz, měli jsme jedinečnou příležitost zhlédnout expozici Výběr ze sbírky Fait Gallery II. Návštěvu jsme završili originálním digitálním rituálem – studenti symbolicky podali obětinu bohům umění v podobě fotografie díla, které je v galerii nejvíce oslovilo. 

Následně naše kroky vedly do Galerie TIC na výstavu Everlasting Love od Kateřiny Olivové, kde pro nás studentky oboru galerijní pedagogiky připravily skvělý doprovodný edukační program. Chvíli klidu a odpočinku jsme pak našli v Galerii Pitevna, a to přímo uprostřed působivé výstavy Margity Titlové s názvem Červená nit. 

A protože k umění patří i objevování nečekaného, zapojili jsme se do programu Tour de Galleries. S audioprůvodcem, za jehož vznikem stojí studentky Sarai Mošťková a Livia Čelárová, jsme putovali po takzvaných off-space galeriích. Na vlastní oči jsme se tak přesvědčili, že umělecká díla lze vystavovat i na zcela netradičních místech – objevili jsme například galerii schovanou v peněžence nebo přímo v autě. 

Náš uměním nabitý výlet jsme zakončili ve Vašulka Kitchen Brno. Zde jsme si vyslechli poutavou komentovanou prohlídku k výstavám PROSTŘEDKY PERFORMANCE, PERFORMANCE a ORBIS FICTUS RE-VISITED. 

Co jsme si z letošního ročníku odnesli? 

Především zjištění, že současné umění pulzuje všude kolem nás, ačkoli ho v každodenním shonu můžeme velmi snadno přehlédnout. Stačí se ale na chvíli zastavit, dívat se a nechat na sebe svět působit. Z festivalu si odvážíme spoustu kreativní energie, radost ze společných zážitků a už teď se moc těšíme, jaká umělecká dobrodružství nám přinese další ročník! 

  Prosím čekejte...