Střední uměleckoprůmyslová škola Uherské Hradiště

DESIGN ODĚVU

82–41–M/07

Modelářství a návrhářství oděvů – výuka oboru rozvíjí talent žáků v oblasti návrhářské tvorby oděvu. Je založena na skloubení moderního výtvarného pojetí a precizního řemeslného zpracování. Její koncepce vychází ze zvládnutí širokého spektra výtvarných disciplín, jako jsou kresba přírodnin, krajiny, architektury, studie zátiší, hlavy a figury. Na ně navazuje stylizace pro návrhy dezénu a autorské textilní techniky. Žáci se učí experimentovat s materiály i technologiemi. Získané znalosti a dovednosti uplatňují při navrhování a modelování náročných originálních oděvů. Jsou vedeni k hledání vlastních inspiračních zdrojů a současně reflektují historický vývoj a povahu módy.

Střední uměleckoprůmyslová škola Uherské Hradiště
profil absolventa

Absolventi oboru jsou dobře připraveni pro práci samostatných návrhářů a modelářů v autorských ateliérech, v malých oděvních firmách i v profesionální průmyslové výrobě oděvů. Mohou vytvářet historické nebo scénické kostýmy pro divadlo, film, televizi, mohou pracovat v reklamních agenturách, v médiích, mohou působit jako odborní poradci, uplatní se i v oblasti organizování a propagace módních přehlídek.

VEDOUCÍ ODBORU

Mgr. Art. Petra Graffe

PEDAGOGOVÉ

Mgr. Vladimíra Bártková
Bronislava Zatloukalová 

práce studentů
přijímací zkoušky
aktuálně z oboru
kontakt na pedagogy
facebook
instagram
slavní absolventi

přijímací zkoušky

Přihlášku ke studiu na SUPŠ Uherské Hradiště musejí uchazeči podat nejpozději do 30. listopadu.

Přijímací zkouška se skládá z talentové zkoušky a další části přijímacího řízení na oboru, který si uchazeč zvolí. V rámci přijímacího řízení se vedle výsledku talentové zkoušky uchazeče přihlíží i k jeho studijním výsledkům ze základní školy.

TALENTOVÁ ZKOUŠKA

kreslený portrét dle živého modelu
Provedení tužkou nebo uhlem na balicí papír formátu A2, nutnost vlastních kreslicích pomůcek a pevného, rovného kreslicího prkna formátu A2. Kreslicí papír uchazeči dostanou ve škole. Časová dotace úkolu je 2 hodiny.

kresebný diktát
Kresba a malba dle zadání na formát A2, nutnost vlastních kreslicích a malířských pomůcek. Kreslicí papír uchazeči dostanou ve škole. Časová dotace úkolu je 2 hodiny.

modelované zátiší dle předlohy
Nutnost vlastních modelovacích pomůcek. Hlínu a modelovací stojan budou mít uchazeči k dispozici ve škole. Časová dotace úkolu je 2 hodiny.

OBOROVÁ ZKOUŠKA

domácí práce
Prezentace vlastní tvorby v rozsahu max. 20 kusů domácích prací je nutno odevzdat i v digitální podobě ve formátu jpg (velikost delší strany je 2000px a 72dpi) a označené názvem: příjmenijméno_čís­lo, pod kterým uchazeč koná zkoušku_rok konání zkoušky.

vzor: NovákJan211_2023

Domácí práce i digitální dokumentaci je třeba přivézt až v den konání zkoušky (na USB nosiči, který bude uchazeči v den konání zkoušky vrácen).
Bez digitální dokumentace nebude tato část přijímacího řízení považována za splněnou.

KONTAKT NA PEDAGOGY

_MG_5672.jpg

MGr. Art. PETRA GRAFFE


DOSAŽENÉ VZDĚLÁNÍ
Vysoká škola výtvarných umění v Bratislavě, obor výtvarné umění a textilní tvorba 

VYUČOVANÉ PŘEDMĚTY
navrhování, modelování oděvů, praktická cvičení, výtvarná příprava 

graffe@supsuh.cz

_MG_9990.jpg

MGR. VLADIMÍRA BÁRTKOVÁ

DOSAŽENÉ VZDĚLÁNÍ
Střední škola oděvní Prostějov, Univerzita Palackého v Olomouci, Pedagogická fakulta, obor pedagogika a správní činnost
Univerzita Palackého v Olomouci, program celoživotního vzdělávání: studium pro výchovné poradce 

VYUČOVANÉ PŘEDMĚTY
konstrukce oděvů, praktická cvičení, technologie 

bartkova@supsuh.cz

_MG_9976.jpg

BRONISLAVA ZATLOUKALOVÁ

DOSAŽENÉ VZDĚLÁNÍ
Střední průmyslová škola oděvní Prostějov 

VYUČOVANÉ PŘEDMĚTY
konstrukce oděvů, technologie, praktická cvičení 

zatloukalova@supsuh.cz

SLAVNÍ ABSOLVENTI

BARBORA PROCHÁZKOVÁ

Vlčnovská rodačka, módní návrhářka, absolventka Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Se svým atypickým projektem Sapience boří zavedená pravidla autorské módy. Dělí se o své know-how a dává zákazníkům možnost vytvořit si snový šatník na míru. Oslovuje DIY komunitu i ekologicky smýšlející mileniály. V roce 2019 zvítězila v soutěži Diploma Selection Fashion Design na Designbloku, krátce nato projekt Sapience získal Hlávkovu cenu pro studenty a absolventy škol. V prestižní soutěži Czech Grand Design byla Procházková nominovaná v kategorii Objev roku. V letech 2017 a 2018 se stala finalistkou soutěže Baťa Young Designer Challenge. Vystavovala v Londýně, Bruselu, Tokiu a New Yorku. Střední uměleckoprůmyslovou školu absolvovala v roce 2012.

MICHAELA ČAPKOVÁ

Zlínská rodačka, módní návrhářka, absolventka Vysoké školy uměleckoprůmyslové, pedagožka Institutu módní tvorby, autorka značky MIM. Tvoří věci s přesahem, spolu se světem uměleckým chce měnit i ten každodenní. Po úspěchu s kolekcí pláštěnek Soulmates představila v nizozemském Maastrichtu v roce 2018 kolekci Artefacts inspirovanou výročím založení Československa. Pro originální sérii modelů zvolila kanafas, tradiční český materiál. Některé modely z kolekce pak představila v Tokiu, kde vzbudily velkou odezvu. Své oděvy vystavovala i v Hamburku, Vídni či New Yorku. Kromě toho pracovala v Londýně v prestižním studiu Seven Tai a tvořila v Tibetu. Střední uměleckoprůmyslovou školu absolvovala v roce 2010. 

MARKÉTA MARTIŠKOVÁ

Rodačka ze Vsetína, módní návrhářka, absolventka bratislavské Vysoké školy výtvarných umění a designu a Royal Academy v Antverpách, jeden z největších talentů mezi českými mladými návrhářkami. Zakládá si na nových technikách a prostřednictvím svých experimentálních výtvorů klade řadu otázek. Má ráda módu i její původ, který dává smysl. Dvakrát vyhrála soutěž pro designéry v rámci Prague Fashion Weekend, uspěla rovněž v soutěži pro začínající designéry International Lab od Mittelmoda v Miláně díky své kolekci Absurd reality z recyklovaného textilního odpadu. Téma recyklace ji spojilo i se společností Klatex, která vyrábí netkaný textil pro automobilový a stavební průmysl z netkaného textilu. Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti absolvovala v roce 2004. 

  Prosím čekejte...