PRŮMYSLOVÝ
DESIGN
82–41–M/04
Průmyslový design – je specifickou tvůrčí výtvarnou disciplínou, která v sobě spojuje řadu vědeckých a technických disciplín. Žáci oboru jsou postupně seznamováni se všemi podstatnými rysy designu: od základních vyjadřovacích prostředků výtvarné činnosti přes aspekty estetické, technologické, ergonomické, společenské až po požadavky běžného uživatele výrobku. Rozvíjejí svoji schopnost vidět tvar a vyjádřit myšlenku v grafické i trojrozměrné podobě, učí se vytvářet fotorealistickou vizualizaci, pracují na výrobě prezentačních materiálů i funkčních prototypů. Důraz je kladen na samostatný tvůrčí a invenční přístup řešení designu.
PROFIL ABSOLVENTA
Absolventi oboru mohou najít uplatnění především v oblasti řešení designu výrobků v malých a středních firmách, rovněž se jim nabízí externí spolupráce s vývojovými skupinami, které vytvářejí nové výrobní programy. Dále se mohou realizovat jako výtvarníci ve firmách zabývajících se užitou grafikou, interiérovým designem, výrobou propagačních modelů nebo v reklamních studiích. Svůj talent mohou následně rozvíjet i při vysokoškolském studiu.
vedoucí oboru
MgA. Ivan Pecháček
pedagogové
ak. soch. Radek Krcha
ak. soch. Vojtěch Anderle
práce studentů
přijímací zkoušky
aktuálně z oboru
kontakt na pedagogy
facebook
instagram
slavní absolventi
práce studentů
přijímací zkoušky
Přihlášku ke studiu na SUPŠ Uherské Hradiště musejí uchazeči podat nejpozději do 20. února.
Přijímací zkouška se skládá z talentové zkoušky a další části přijímacího řízení na oboru, který si uchazeč zvolí. V rámci přijímacího řízení se vedle výsledku talentové zkoušky uchazeče přihlíží i k jeho studijním výsledkům ze základní školy.
talentová zkouška
kreslený portrét dle živého
modelu
Provedení tužkou nebo uhlem na balicí papír formátu A2,
nutnost vlastních kreslicích pomůcek a pevného, rovného kreslicího prkna
formátu A2. Kreslicí papír uchazeči dostanou ve škole. Časová dotace
úkolu je 2 hodiny.
kresebný diktát
Kresba a malba dle zadání na formát A2, nutnost vlastních
kreslicích a malířských pomůcek. Kreslicí papír uchazeči dostanou ve
škole. Časová dotace úkolu je 2 hodiny.
modelované zátiší dle předlohy
Nutnost vlastních modelovacích pomůcek. Hlínu a modelovací
stojan budou mít uchazeči k dispozici ve škole. Časová dotace úkolu
je 2 hodiny.
OBOROVÁ ZKOUŠKA
domácí práce
Prezentace vlastní tvorby v rozsahu max. 20 kusů domácích prací je nutno
odevzdat i v digitální podobě ve formátu jpg (velikost delší strany je
2000px a 72dpi) a označené názvem: příjmenijméno_číslo, pod kterým
uchazeč koná zkoušku_rok konání zkoušky
vzor: NovákJan_111_2023
Domácí práce i digitální
dokumentaci je třeba přivézt až v den konání zkoušky (na USB nosiči,
který bude uchazeči v den konání zkoušky vrácen).
Bez digitální dokumentace nebude tato
část přijímacího řízení považována za splněnou.
aktuálně z oboru
kontakt na pedagogy
MgA. Ivan Pecháček
DOSAŽENÉ VZDĚLÁNÍ
Vysoká škola uměleckoprůmyslová
v Praze, obor design
VYUČOVANÉ PŘEDMĚTY
modelování, praktická cvičení,
výtvarná příprava
ak. soch. Radek Krcha
DOSAŽENÉ VZDĚLÁNÍ
Vysoká škola uměleckoprůmyslová
v Praze, obor tvarování strojů a nástrojů
VYUČOVANÉ PŘEDMĚTY
konstrukce, výtvarná příprava,
praktická cvičení
ak.soch. Vojtěch Anderle
DOSAŽENÉ VZDĚLÁNÍ
Vysoká škola uměleckoprůmyslová
v Praze, obor tvarování strojů
a nástrojů
VYUČOVANÉ PŘEDMĚTY
navrhování, praktická cvičení,
technologie, modelování
SLAVNÍ ABSOLVENTI
MATĚJ COUFAL
Brněnský rodák, produktový designér, absolvent Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Ústředním tématem jeho tvorby jsou běžné věci každodenního života. Drží se hesla: Všechno, čím se obklopujeme, je důležité. Fascinují ho nejnovější technologie, klade absolutní důraz na detail, obdivuje ale i stará řemesla a přírodu. Preferuje čistý a minimalistický tvar. Během dosavadní kariéry dosáhl mnoha úspěchů. S Eduardem Herrmannem se stali Grand designéry i Designéry roku cen Czech Grand Design 2020, na svém kontě má rovněž ocenění ze soutěží ELLE Decoration International Award, mezinárodní BIG SEE Award nebo Red Dot Award. Střední uměleckoprůmyslovou školu absolvoval v roce 2013.
MARTIN FORET
Rodák z Uherského Hradiště, designér, absolvent Vysokého učení technického v Brně. Po studiích prošel několika působišti – Martin Tvarůžek design, ATAK design, Škoda Auto TS Motosport, aby se dostal k tomu, co jej baví nejvíce, k navrhování svých vlastních produktů. Foret si vytvořil vlastní značku, jejíž příběh se začal psát se vznikem Srdce – držákem na městské kolo, který umožnil mít oblíbený dopravní prostředek po ruce v interiéru. Od nástěnných držáků na kola se nyní přesunul k nábytku. Zajímá ho prostor, ve kterém se pohybuje, hledá logické principy, které by byly pro lidi přínosem. Za své produkty Foret získal řadu cen, za zmínku stojí například vítězství v německé Red Dot Award 2017. Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti absolvoval v roce 2008.
WANDA VALIHRACHOVÁ
Rodačka ze Zlína, držitelka Národní ceny za studentský design, absolventka industriálního designu Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě. Zabývá se designem interaktivního charakteru. Navrhuje prosklené fasády, příčky, obklady, umělecké dechberoucí stěny, je otevřená všemu, co se dá spojit se světlem, zvukem a pohybem. Pracuje podle zásady „nedokonalost je krása“. V současné době je součástí týmu kreativců, kteří pracují pod taktovkou art direktora Maxima Velčovského pro sklářskou a designérskou společnost Lasvit. K jednomu z jejích nejvýraznějších autorských počinů patří unikátní šestnáctimetrová instalace Art Therapy v Abú Dhabí, kterou navrhla jako poctu kaligrafii a moderním technologiím. Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti Valihrachová absolvovala v roce 2009.