Paříž, Normandie, Bretagne 2023

Každoročně žáci čtvrtých ročníků absolvují odbornou exkurzi po památkách, muzeích a galeriích Francie, kterou s většími či menšími obměnami v programu škola pro žáky pořádá už tři desítky let.

Během exkurze jsme navštívili Musée Rodin, kde Rodin bydlel od roku 1908, Musée nationale de Orangerie, nově zrekonstruované museum pro osm pláten Monetových Leknínů a také nově uspořádanou sbírku s díly, Renoira, Cézanna, Utrilla, Matisse, Deraina a Picassa, Centre G. Pompidou, kde lze obdivovat nejlepší exponáty z dílny Picassa, Kandinského, Rouaulta, Chagalla, Matisse a mnoha dalších špičkových představitelů moderního umění, ostrov Il de Cité a gotický klenot St. Chapelle,

Monetův dům v Giverny, jeho ateliér a zahrady, které sám navrhl, katedrálu v Rouen, ostrůvek Mont St.-Michel a jeho opatství s klášterním kostelem a nádhernými gotickými stavbami na skále v zálivu, centrum megalitické kultury Carnac a mnoho dalšího. Místa, kterými prošla krvavá historie, a kterou je třeba si neustále připomínat byly městečko Arromanches, Muzeum vylodění spojenců v roce 1944 a nejrozsáhlejší ze hřbitovů amerických vojáků v Normandii na kopci u města Colleville-sur-Mer nad pláží Omaha.

Fotografie z míst jen dokazují bohatost a pestrost programu a krásu navštívených míst, na která se budeme, doufejme, i v dalších letech rádi vracet.

  Prosím čekejte...