Lotyšská škola LLMDV z Liepaji opět u nás

en-co-fundedbytheeu-rgb-pozadi.png (72 KB)V období od 30. října 2023 do 10. listopadu 2023 dostalo osm studentů z partnerské školy v Liepaje v Lotyšsku jedinečnou příležitost pracovat každý týden na oborech naší Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti. Cílem bylo nejen posílit odborné dovednosti studentů, ale také rozvíjet mezinárodní spolupráci a jejich umělecký a profesní růst. Studenti se účastnili programu na oborech fotografie, malba, keramika a obuv. 

Na oboru fotografie měli studenti příležitost věnovat se fotografování a vyvolávání na analogový materiál. Naučili se principu camera obscura a technikám fotogramu a chemigramu. Tyto aktivity prohloubily jejich znalosti v oblasti tradičních fotografických procesů a zároveň jim poskytly prostor pro experimentování a kreativitu. 

Studenti na oboru malby byli zaměřeni na řízenou přípravu kresby pro strukturální malbu na téma zvíře. Následovala realizace samotné strukturální malby a její kolorování pomocí olejových barev. Druhým úkolem byla enkaustika – vosková malba na téma autoportrét. Během této fáze projektu proběhl workshop přípravy voskové emulze a lepení plátna na lepenku. Tato kombinace úkolů nejen rozšířila umělecké schopnosti studentů, ale také je seznámila s různými technikami malby. 

Keramici se věnovali modelování a pálení raku. V rámci projektu měli možnost účastnit se točířské soutěže v Bechyni, kde jeden z lotyšských studentů získal skvělé 3. místo. Tato soutěž posílila jejich dovednosti v oblasti keramiky a povzbudila soutěživý duch a týmovou spolupráci. 

Obor obuvi navštívila 1 studentka, která se zde pod odborným dohledem věnovala dokončení své maturitní práce na téma tvorby svrchní části obuvi. Díky této spolupráci se jí zdárně podařilo práci dokončit, a navíc získat spoustu nových odborných zkušeností a novou motivaci. 

Kromě odborného výcviku navštívili studenti dvě vernisáže v Uherském Hradišti a několik galerií a muzeí, což jim rozšířili obzory v rámci uměleckého rozhledu, poskytlo inspiraci a možnost setkat se s místními umělci. 

Věříme, že díky této příležitosti v rámci programu Erasmus + KA1 VET projektu se studenti naučili práci v multikulturním prostředí a získali nové kompetence potřebné k osobnostnímu a uměleckému růstu. 

  Prosím čekejte...